هنرستان فنی شبانه روزی آیت الله طالقانی خوانسار

مکانیک خودرو - الکتروتکنیک - ساختمان - تأسیسات مکانیکی

هنرستان فنی شبانه روزی آیت الله طالقانی خوانسار

مکانیک خودرو - الکتروتکنیک - ساختمان - تأسیسات مکانیکی

هنرستان فنی طالقانی
 

هنرستان فنی آیتاله طالقانی شهرستان خوانسار

 

در سال 1355 با سه رشته « الکتروتکنیک – ساختمان – اتومکانیک » فعالیت آموزشی خودرا در یکی از ساختمانهای آموزشی « مدرسه راهنمایی حافظ » شروع نمود که با آغاز کار خود مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت و تعداد زیادی از دانش آموزان برای ادامه تحصیل ثبت نام نمودند و همین استقبال بی نظیر سبب شد مسئولین بخصوص نماینده مردم در مجلس شورای ملّی برای احداث ساختمانی متناسب با نیاز؛ در صدد چاره جویی برآیند و با ارتباط موثر توانستند نسبت به تخصیص اعتبار و تعییین طرح و نقشه فعالیت ساخت و ساز بنا را در بهترین نقطه جغرافیایی شهرستان آغاز نمایند . عظمت و وسعت زیر بنا و هیبت سازه ساختمانی موجب شد که مردم تصوراتی را مطرح نمایند که این بنا برای هنرستان ساخته نمی شود و هدف حکومت چیز دیگری است . با قوّت گرفتن روند انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی قریب به 80% عملیات ساختمانی محقق شده بود و با پیگیری موضوع در سال 1363 ساختمان جدید الاحداث به بهره برداری موقت رسید و با تکمیل تجهیزات و امکانات تأسیساتی مورد بهره برداری کامل قرار گرفت .

مهندس اوهانیان طرح این هنرستان راداده اند، اکنون در کانادا زندگی می کنند . قبل از انقلاب ، برای توسعه مراکز فنّی وحرفه ای سیزده ساختمان در شهرهای : خوانسار ، انزلی ، اردبیل ، مراغه ، خوی ، لاهیجان، رودسر ، گلپایگان ، قم و... ، همزمان شروع به ساخت شده ، متراژ این هنرستانها سعی شده است نزدیک به هم باشند و اکثراً در حدود سیزده هزار متر مربع ساخته شده اند و نقشة همه آنها به صورت تیپ تهیه واجرا شده است . با توجه به وضعیت آب و هوایی و جغرافیایی نقشه این سیزده ساختمان با تغییرات جزئی از یکدیگر توسط آرشیتک های شرکت ماهر بدون کمک مهندسین خارجی طرّاحی شده است .

آقای مهندس اسماعیل پگاه و مهندس محمود ماهر ، صاحبان شرکت مشاور «ماهر» بوده اند ، که آقای مهندس پگاه مدیر عامل شرکت ، اهل اصفهان و اکنون با داشتن نود سال سن در تهران ساکن هستند. فرزندشان آقای نادر پگاه در تهران مشغول هستند .

 

 

برگرفته از یاد داشت های آقای رضاعلی رضا یی مدیر اسبق هنرستان/تنضیم: محرابی